Skateboard – už celé dekády oblíbený dopravní prostředek a zároveň i v uvozovkách hračka, na které se můžete do sytosti vyblbnout. Prkno na čtyřech kolečkách se zkrátka stalo doslova symbolem dětství a dospívání pro celou řadu lidí.
Znáte ale pennyboard? Pokud ne, jste tu správně. Tento článek jim totiž bude věnován. Pojďme si ho představit.
Co to tedy je ten pennyboard?
Onen úvod, kde se zmiňujeme o skateboardech a skateboardingu nebyl náhodný, pennyboard k nim má totiž velice blízko. Jedná se totiž o jakousi obdobu právě klasického „skejtu,“ nicméně v celé řadě věcí se liší.
Klidně můžeme navíc říci, že je to přímo typ skateboardu, i když by s námi profesionální jezdci pravděpodobně nesouhlasili, ale většina z nás laiků v tom asi výrazný rozdíl na první dobrou neuvidí, přesto se hodí právě oba typy porovnat, díky čemuž lépe vyniknou jejich rozdíly.
Na to se zaměříme už záhy. Pokud byste ale chtěli ještě trochu historie na úvod – pennyboardy vznikly kolem roku 2010 v Austrálii, kdy se jistý Ben Mackay inspiroval klasickým designem skateboardu ve tvaru rybičky a vyrobil tak první pennyboard.
A proč Penny? Pojmenoval ho po své sestře. Pojďme se, ale podívat co je pennyboard konkrétněji a porovnat ho právě se skejtem.
V čem se tedy liší skateboard a pennyboard?
V první řadě je pennyboard v porovnání se skateboardem podstatně menší a lehčí, díky čemuž se s ním také o poznání lépe manipuluje, a to ať už ve smyslu samotné jízdy, tak případného stěhování z místa na místo, popřípadě přenášení.
Ostatně, velice často je také doporučován pro naprosté začátečníky v jízdě na skateboardu, jelikož pennyboard pro to představuje ideální průpravu. Je lehčí se na něm naučit jezdit, a co lépe, hodí se i pro ženy a dívky. Jejich obliba také plyne z toho, že se vyrábějí v různých pestrých barvách a vzorech, které dodávají vozítku retro nádech, a tudíž i jakousi nostalgii.
Na to spousta lidí slyší a zástupkyně něžného pohlaví spíše. Nechceme přímo říci, že se skateboard hodí pro kluka, zatímco pennyboard pro holku, ale tak nějak se to nabízí. Ostatně, stačí se porozhlédnout kolem sebe – zjistíte, že si je ženy oblíbily více.

A není to náhoda. Lépe totiž vyhovuje jejich stavbě těla, a i kolečka na pennyboard jsou trochu jiná – širší, což právě zaručuje plynulejší jízdu a snazší udržení rovnováhy. Krom toho se pennyboard liší i svým designem a celkovým tvarem.
Zatímco skateboard mívá délku okolo osmdesáti centimetrů, rozměry pennyboardu se pohybují okolo šedesáti centimetrů, ale není na to žádný zákon. Spíše se tímto názvem označují všechny menší desky v rámci celého sportu.
Roli hraje také onen již zmíněný tvar rybičky. Oproti klasickému skateboardu se proto lépe hodí na poklidnou jízdu po městě, nebo třeba cyklostezce. Na nějaké velké triky nebo třeba ježdění po U-rampě, nebo zábradlí zkrátka není dělaný.
Spíše má za úkol nabídnout co nejplynulejší jízdu v kombinaci s větší bezpečností než klasický skateboard. Spousta lidí ho z toho důvodu také často využívá na krátké jízdy po městě, ale i třeba na přesun do práce.